تغییرات اساسنامه شرکت
می 4, 2020
ثبت تغییرات شرکت
می 4, 2020

ما در این مقاله به شرایط عضویت در هیئت مدیره شرکت ها و مدارک لازم و شرایط ثبت تغییرات هیئت مدیره پرداخته ایم.

هیئت مدیره یک شرکت بر اساس مفاد ۱۰۷ هیئت مدیره شرکت، باید از بین صاحبان سهم انتخاب شوند، تعداد افراد در هیئت های مدیره شرکت ها فرق می کند، برای شرکت های سهامی عام حداقل باید ۵ نفر باشند و برای شرکت های سهامی خاص باید این تعداد ۳ نفر باشد.

مدت زمانی که هیئت مدیره منصوب می باشد بر اساس مواد ۱۰۸ و ۱۰۹ دو سال می باشد که توسط مجمع عمومی موسس یا عادی انتخاب می شوند. و می تواند مجددا پس از پایان دوره دوباره انتخاب شوند. اما با این حال تمام این موارد خود می تواند در اساسنامه شرکت معین شوند.

شرایط عضویت در هیئت مدیره

برای عضویت در یک شرکت سهامی شرایطی وجود دارد.

  • اهلیت

همانطور که در لایحه سال ۱۳۴۷ آمده است، قانونگذار می گوید که شرایط سنی برای حضور در هیئت مدیره مطرح نمی باشد فرد می تواند هر سنی را داشته باشد، به شرطی که اهلیت آن ثابت شده باشد.

  • سهامدار بودن

باز هم در لایحه قانونی ۱۳۴۷، قانونگذار مشخص کرده است که فردی که به عضویت هیئت مدیره در می آید حتما باید از سهامداران شرکت باشد. در واقع مدیریت شرکت به کسی سپرده شود که به شخصه منافعی در شرکت داشته باشد.

چه کسانی نمی توانند عضو هیئت مدیره شوند

کسانی شامل محدودیت ها و ممنوعیت هایی می باشند از عضویت در هیئت مدیره معذور می باشند که این موارد شامل محجورین و افرادی که ورشکسته شده اند می باشد. کسانی که مرتکب یک جرم و جنایت شده اند که شامل موارد سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت، اختلاس، تصرف غیر قانونی در اموال عمومی و غیر از عضویت در هیئت مدیره منع شده اند.

مدارک مورد نیاز جهت صورتجلسه تغییرات هیئت مدیره

  • مدارک شناسایی اعضای هیات مدیره ( کپی برابر اصل شده در دفتر خانه اسناد رسمی )
  • کلیه مدارک ثبتی شرکت به همراه روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت

تغییرات در هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

تغییرات در هیئت مدیره شرکت سهامی خاص در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد. بنابراین باید همه اقراد یا حداکثر اعضا برای تشکیل جلسه حضور داشته باشند.

بر اساس قانون، هر گونه تغییر که در جلسه صورت گیرد که اعم از تغییر در اطلاعات اشخاص، تغییر در تعداد مدیران شرکت، مدید مدت تصدی هیئت مدیره و بازرسین و به طور کلی تغییراتی که به نحوی با اطلاعات اشخاص حقیقی و سرمایه آن ها مرتبط باشد. باید ثبت تغییرات صورت بگیرد و یک نسخه از صورتجلسه این تغییرات به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.

برای اقدام به ارسال صورتجلسات ثبت تغییرات هیئت مدیره باید به سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها به آدرس  http://irsherkat.ssaa.irمراجعه نمایید.

موسسه حقوقی های ثبت با وجود کادر حقوقی بسیار مجرب و حرفه ای، مفتخر می باشد تا بتواند شما را در مجمعه ای از خدمات ثبت و حقوقی یاری نماید. جهت مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۷۲۴۰۲ تماس حاصل فرمایید یا عدد ۱ را به سامانه ۰۲۱۷۲۴۰۲ ارسال نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید