در این مقاله به بررسی سامانه ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات، ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص می پردازیم

سامانه ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات

شرکت های بازرگانی، شرکت هایی هستند که در موضوع فعالیت آن ها (بند 2 اساسنامه) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده باشد.
موضوع بازرگانی عبارت است از: انجام خرید، فروش، توزیع، صادرات و واردات کلیه ی کالاهای مجاز بازرگانی، اخذ و اعطای نمایندگی شرکت در کلیه ی نمایشگاه ها و سمینارها و همایش های داخلی و خارجی.
بنابراین ملاک اصلی برای بازرگانی بودن یک شرکت موضوع فعالیت شرکت است.

ثبت شرکت بازرگانی به دو نوع شرکت بازرگانی سهامی خاص و شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود امکان پذیر می باشد.

ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

شرایط ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص:

 1. حداقل 3 نفر عضو+ 2 نفر بازرس
 2. حداقل  35 درصد سرمایه نقداَ پرداخت شود.
 3. حداقل سرمایه 10000000ریال
 4. حداقل سن مدیر عامل شرکت باید 23 سال باشد.
 5. کدپستی منزل و کدپستی دفتر متفاوت
 6. شماره موبایل سندی به نام مدیرعامل و سایر اعضاء

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص عبارتند از:

 • کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 • مضای اقرارنامه
 • گواهی عدم سوپیشینه از سامانه ثنا قوه القضائیه
 • اخذ مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
 • (تنظیم وکالتنامه بنام وکیل،چنانچه امور توسط وکیل انجام می شود)

سپس نسبت به تهیه ی شرکتنامه (برای شرکت های مسئولیت محدود)، اظهارنامه شرکت، اساسنامه و صورتجلسات مجمع عمومی شرکت اقدام نمایید و با ورود به سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها به نشانی www.sherkat.ssa.ir، مراحل ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص را گام به گام طی کنید و مدارک نامبرده را در سامانه بارگذاری کنید.

با مراجعه به قسمت پذیرش تاسیس در سامانه، نوع شخصیت حقوقی، اطلاعات متقاضی و سایر اطلاعات خواسته شده نظیر سرمایه شرکت و سمت افراد را درج نمایید و نسبت به پیشنهاد نام شخصیت حقوقی (انتخاب نام شرکت) مورد نظر اقدام نمایید. بدین منظور، در قسمت اسامی درخواستی، پنج نام را به ترتیب اولویت وارد کنید. جهت انتخاب نام، نام هایی را انتخاب کنید که:
الف) خارجی نباشد،
ب) قبلاَ به ثبت نرسیده باشد
ج)دارای معنا و مفهوم باشد
د) با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت داشته باشد.

و در انتها پس از بازبینی اطلاعات چنانچه مطالب را درست وارد کرده اید بر روی گزینه پذیرش نهایی کلیک کنید.
با تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه، کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازد. در صورتی که دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص اطلاعات، آن را تاًیید می کند.

چنانچه مطالب تایید شده بود، در گام بعدی نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال نمایید. پس از ارسال پستی، شماره مرسوله از طریق سامانه وارد پرونده می شود.

با ارسال مدارک، اگر مدارک تقدیمی کامل بود و نقصی نداشت کارشناس مربوطه مدارک را به قسمت ثبت دفاتر ثبت شرکت ها تحویل و مسئول مربوطه پس از ثبت در دفتر و درج آن بر روی اظهارنامه نسبت به اخذ امضاء از متقاضی اقدام خواهد کرد. یک نسخه از مدارک در بایگانی اداره ثبت نگاهداری و نسخه دیگر از مدارک بعد از مهر شدن تحویل متقاضی می شود. سپس کارشناس مربوطه، پیش نویس آگهی را که تشکیل پرونده گردیده، جهت تحریر به اتاق تایپ ارسال می دارد.

در این مرحله باید برای واریز مبلغ روزنامه رسمی از طریق اینترنتی و غیر حضوری جهت درج در روزنامه اقدام نمایید. درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران آخرین مرحله جهت ثبت شرکت می باشد.
در انتها، شایان ذکر است متقاضیان محترم می توانند مدارک تهیه شده ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص را به کارشناسان ما ارائه دهند و باقی مراحل را به ما بسپارند.

پس از ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام نمایید.

شرایط اخذ کارت بازرگانی عبارتند از:
کارت بازرگانی به هر 2 صورت حقیقی و حقوقی قابل اخذ می باشد.


شرایط دریافت کارت بازرگانی:
الف)اشخاص حقیقی:

 1. داشتن حداقل 21 سال تمام
 2. داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان
 3. داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانک های داخلی
 4. نداشتن محکومیت موثر کیفری
 5. داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی
 6. داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت،اعم از ملکی یا استیجاری
 7. داشتن دفاتر قانونی و اظهارنامه ثبتی
 8. عدم اشتغال تمام وقت و همچنین رابطه استخدامی با وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و قوای سه گانه
 9. عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب

ب)اشخاص حقوقی:

 1. مدیران شرکت های تعاونی و شرکت های دولتی و شرکت های موضوع قانون حفاظت صنایع مشمول محدودیت نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی نمی باشند.
 2. مدیران عامل و رئیسان هیئت مدیره شرکت ها باید دارای پروانه کار و اقامت معتبر بوده و سابقه ی محکومیت موثر کیفری نداشته باشد.
 3. مدیران شرکت های دولتی و شرکت های متعلق به نهادهای انقلابی و شرکت های قانون حفاظت صنایع که حکم مدیریت آنان توسط سازمان های دولتی صادر شده باشد از ارائه گواهی نداشتن محکومیت کیفری معافند.
  شرکت ها نیز باید دارای شرایط ذیل باشند:
  عدم ورشکستگی به تقصیر، داشتن محل کسب مناسب با رشته فعالیت (ملکی یا استیجاری)، داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی.

جهت مشاوره و اجرای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص با همکاران ما در ثبت نیلگون تماس بگیرید.

09128498210

02188419436